Úvod / Ze života školy / Podzim na dědině

Podzim na dědině

Toto je název naučného programu, kterého se ve Skanzenu Strážnice zúčastnily žáci 3. A a 3. C. I když si kvůli nepříznivému počasí nemohli vyzkoušet vykopávání a vyorávání brambor a řepy, přesto se dozvěděli hodně nových a zajímavých věcí. Během dvouhodinové procházky celým areálem navštívili cca 10 chalup a dalších stavení. Seznámili se s plodinami, které se dříve na podzim hodně sklízely a zpracovávaly. Prohlédli si nářadí a nástroje, používané našimi předky při polních pracích, ale spojených také s myslivostí či vinohradnictvím. Byly jim předvedeny také ukázky prací, které bývaly na podzim běžnou součástí života na venkově, některé z nich si mohli i sami vyzkoušet. Viděli např. lisování hroznů, řezání dřeva, krouhání a šlapání zelí, výrobu papírových květin, lámání a česání konopí … Všichni mohli ochutnat nejen čerstvou hroznovou šťávu nebo sladké kratifasky, ale i pečené brambory, které spolu se živou krávou a telátkem byly pro děti tou největší atrakcí.