Úvod / Ze života školy / Halloween jako vlastivědný projekt

Halloween jako vlastivědný projekt

Čtvrtý ročník přináší dětem vlastivědu jako nový předmět, který poskytuje mnoho prostoru pro různé projekty, skupinové práce a jiné aktivity přibližující historii zajímavou formou. Protože doba železná je na našem území spojená s přítomností kmene Keltů, spojili jsme tentokrát oslavu Halloweenu s povídáním o jejich svátku Sanhain, který je halloweenským základem. Keltové ho slavili 31. 10. mezi podzimní rovnodenností a zimním slunovratem jako oslavu příchodu zimy a keltského Nového roku.  Keltové věřili, že v tento den se objevuje most mezi světem mrtvých a živých, duše tak mohou přicházet na jednu noc zpět. Strašidelné kostýmy a masky jim pomáhaly zastrašit zlé duchy. Náš průvod čarodějnic, vřískotů, duchů, kostlivců a dalších se ale vydal místo s druidem zapalovat oheň spíše do ostatních tříd, kde jsme původ Halloweenu přiblížili i ostatním žákům. K naší oslavě patřila také ochutnávka strašidelných dobrot a plnění halloweenských úkolů. Vlastivědný projekt nás všechny moc bavil a povídání o Keltech ukázalo, že z jejich života nám do dnešních dnů zůstalo mnohem víc, než jsme si uvědomovali.

Žáci 4. C a tř. uč. Eva Pokorná

Fotogalerie