Úvod / Ze života školy / Zelená čočka – novinka v jídelníčku

Zelená čočka – novinka v jídelníčku

Francouzská, neboli zelená čočka, je specifická svou tmavě zelenou až břidličně šedou barvou, s lehce namodralým mramorováním. Pod touto krásně zbarvenou slupkou je uvnitř žlutá. Patří mezi nejchutnější a nejzdravější druhy čočky právě pro svoji lahodně oříškovou a pepřovou chuť. Zelená čočka se jako jeden z mála druhů nemusí namáčet a po uvaření neztrácí tvar.

Jedna z odrůd této čočky se pěstuje ve střední Francii a vydobyla si Chráněné označení původu v Evropské Unii. Zelená čočka z oblasti LePuy en Velay je často označována jako puy (čti pwi) čočka. Pěstuje se více než 2 000 let v regionu Auvergne v sopečné půdě, která jí dává zemitě unikátní chuť.

Unikátní je i složení zelené čočky s porovnáním s ostatními odrůdami. Puy čočka spolu s hnědou odrůdou obsahuje vyšší koncentrace dietní vlákniny než jejich příbuzné. Celkově tato výživná luštěnina snižuje cholesterol v krvi. Je velmi vhodná pro diabetiky. Vyšší obsah hořčíku, železa, vápníku a fosfátů řadí zelenou čočku mezi významně zdravé potraviny.

Zelená čočka je skvělým doplněním jídel, perfektní přílohou, takže směle nahrazuje rýži i brambory, a dokáže překvapit i samostatně jako hlavní jídlo.

Na tento výživný kulinářský drahokam se můžete těšit již v úterý 12. 4. 2022. Podáváme tradičně s vajíčkem a chlebem.

 Alena Kopečková, vedoucí školní jídelny

 

 

Fotogalerie