Úvod / Aktuality / M-EXKURZE

M-EXKURZE

ATRAKTIVNÍ MATEMATIKA? ANO! V JIHOMORAVSKÉ SKLÁRNĚ.

Učit matematiku názorně na zajímavých místech Jihomoravského kraje, zpestřit nepříliš oblíbený předmět a pomoci školám propojit reálný svět s výukou ve školních lavicích – i to je jedním ze záměrů matematických exkurzí. Na jižní Moravě je realizuje brněnská organizace JCMM. Tentokrát s matematickými úkoly a originálními nápady na výuku zamířila do Kyjova.

“Exkurze se zúčastnily dvě šesté třídy základní školy J. A. Komenského v Kyjově. V první části dne si žáci přinesli na ukázku láhve k motivačnímu úvodu na téma recyklace skla. Vypočítali příklady a z jejich výsledků se dozvěděli datum zprovoznění sklárny – 28. září 1883 a také první výrobek – tabulové sklo,” popsala část zadání pro žáky Monika Školová, manažerka projektu JCMM.

Ze školy, kde matematická exkurze začala, zamířili žáci přímo na prohlídku kyjovské sklárny, která je jedním z největších výrobců obalového skla v ČR. Z odborného výkladu zkušeného průvodce - technika se dozvěděli, že se celý provoz továrny opírá o matematické zákonitosti - at´ jde o ekonomické propočty, úspory ve výrobě nebo logistiku provozu.

“Ve sklárně žáci dostali několik vzorků – sklo, sodu a sklářský písek po návratu do školy změřili hmotnost a objem přineseného materiálu a vypočítali jeho hustotu. Dále se dozvěděli o nejnovějších výrobcích a jejich úspoře na energiích,” popsala průběh matematické exkurze učitelka matematiky Martina Kůřilová, která je současně odborným školitelem tétomatematické exkurze organizované JCMM, z. s. p. o. v rámci projektu podporujícího rozvoj matematické gramotnosti iKAP JMK II. Škola J. A. Komenského z Kyjova také v letošním roce poskytla prostor pro setkání matematiků z Jihomoravského kraje v rámci zmíněného projektu.

“Bylo to zábavné, lepší než ve škole a líbilo se mi tady. Pracovali jsme ve skupinách a byl to zážitek,” shodli se žáci jedné ze zúčastněných tříd, která je svým zaměřením matematická. Scénář matematické exkurze bude dostupný na stránkách projektu všem učitelům matematiky i zájemcům v JmK.

Reportáž z této zdařilé akce můžete shlédnout zde:

https://itvs24.cz/kyjov/zaci-aplikovali-matematiku-na-vyrobu-skla