Kontaktní údaje

Základní škola J. A. Komenského Kyjov,

příspěvková organizace města Kyjova
Újezd 990
697 24 Kyjov
Tel: +420 518 306 565
E-mail: zs.kom(zavináč)zskyjov.cz
Web: www.zskyjov.cz

IČO: 48847721

ID datové schránky: yjt6cpu

MALÍ DEBRUJÁŘI

Logo Asociace malých debrujárů Kroužek Malých debrujárů při ZŠ J. A. Komenského Kyjov vznikl na naší škole v roce 1997. Slovo debrujár je francouzského původu. Francouzské slovo „débrouiller“ lze v českém jazyce překládat jako: I. rozmotat, rozplést, II. vyjasnit, objasnit, rozluštit. Z toho vyplývá, že do kroužku chodí děti, které baví něco objevovat, které se nebojí experimentovat a dokázat si tak některé jevy i vysvětlit . Provádí zde jednoduché chemické a fyzikální pokusy, takže se pomalu seznamují s těmito abstraktními vědami už na 1. stupni ZŠ. Chcete například vědět, jak dostat vajíčko do láhve s úzkým hrdlem a zase ven nebo jak si usmažit vajíčko bez pánve a nebo jak naučit rozinky skákat? Nebo si chcete vyrobit jednoduché přesýpací hodiny a nebo vodní lupu? Takové a jiné pokusy malí debrujáři na svých schůzkách dělají.

Malé debrujáry z 1. stupně na Seifertově náměstí vede Mgr. Eva Pavlasová, v budově na Újezdě 4.–5. ročník Mgr. Martina Kůřilová. Jakmile naši „vědátoři“ přejdou na 2. stupeň ZŠ, mohou pokračovat pod vedením Mgr. Jitky Režňákové. Kromě pravidelných schůzek ve škole se účastníme také akcí pořádaných Asociací malých debrujárů ČR, např. Celorepublikových setkání v Nymburce, v Uherském Brodě jako odměny za účast v mezinárodní soutěži Mladý vědec, určené pro nadané děti.

V prosinci již pravidelně pořádají vedoucí Malých debrujárů z Kyjova a Žarošic v budově na Seifertově náměstí Debrujárské vánoční dílny.

Debrujáři se zapojili také do ekologicky zaměřených aktivit: zasadili lípu Anežky České, každoročně uklízejí svoje okolí v projektu 72 hodin, spolupracují s ČSOP – Lúky a sady, nově se přidáváme k aktivitě ČSO -  Sčítání ptáků na krmítkách 4. – 6. ledna. Svoje oblíbené pokusy předváděli debrujáři na Bambiriádě v Ivančicích a v Kyjově, v září 2018 se s chutí zapojili do projektu Zažít Kyjov jinak. 

A na závěr heslo Malých debrujárů: "Debrujár si ví vždycky rady".


Z POSLEDNÍCH AKCÍ


11. debrujárské vánoční dílny v Kyjově
V sobotu 7. prosince se v budově ZŠ J. A. Komenského na Seifertově náměstí od 9 do 14 h konaly další Debrujárské vánoční dílny.

Asi stovce návštěvníků se věnovali vedoucí kroužků Malých debrujárů a jejich pomocníci.

Vedoucí kroužku pro 1. - 3. třídu, paní učitelka Eva Pavlasová s dětmi zdobila perníčky. Vedoucí kroužku pro 4. a 5. třídu, paní učitelka Martina Kůřilová pomáhala dětem i dospělým s technikou enkaustika. Pomocí žehličky nanášeli voskovky na lesklý papír a pak dotvořili přáníčka. Dále si pod vedením kluků (deváťáků) vyráběli sněhuláka z kalíšků od kávy. Vedoucí kroužku pro 2. stupeň, paní učitelka Jitka Režňáková vysvětlovala, jak vyrobit ozdobu z dřevěného výřezu, drátu a korálků. Debrujárky (osmačky) pomáhaly s výrobou proplétaných hvězd s rolničkou. Poslední dílnu – výrobu obrázku ubrouskovou technikou ovládly dívky (opět z osmého ročníku).

Nejvíce na našich dílnách děti zaujaly debrujárské pokusy. Děti i dospělí hádali, proč nafouklý balónek praskne, když na něj dopadne několik drobných kapek z kůry citrusů. Co se děje s knoflíkem v balónku? Děti stavěly pyramidu z polystyrenových koulí, točily s CD nosičem apod. Všichni si odnášeli hlavolam z papíru.

Moc děkujeme našim pomocnicím a pomocníkům debrujárům i Lucii Paulíčkové, která naše návštěvníky vítá a informuje.

Fotogalerie


Mladý vědec 2019 - celorepublikové setkání v Olomouci

22. – 24. listopadu se 8 členů klubů Malých debrujárů Kyjov I. a Kyjov II. zúčastnilo setkání nadané mládeže v rámci projektu Mladý vědec 2019.

V pátek odpoledne jsme se ubytovali na vysokoškolských kolejích a po večeři si skupiny dětí z celé republiky předváděly připravené pokusy. Naše mladší parta se předvedla s hračkami na těžiště, skupina starších ukázala pokusy s nafouklým balónkem s citrusy a s nafouklým balónkem, ve kterém byla uvězněna mince. Balónek cestoval místností, až jej mince prořízla a praskl.

V sobotu jsme dopoledne absolvovali Workshop Davida Michálka. David nám ukázal vzdušný vír z horké vody se suchým ledem, pak rostly obrovské bubliny z misky apod. Další pokusy jsme prováděli ve dvojicích. S pomocí suchého ledu jsme nechali zmrazit gumičku, vajíčko, suchý led v balónku sublimoval až balónek praskl. Nakonec si každý účastník vyrobil smetanovou zmrzlinu.

Odpoledne jsme navštívili Pevnost poznání. Podařilo se nám dostat do chemické laboratoře. Osmákům se okamžitě propojila teorie ze školy s praktickými pokusy. Výborné pokusy o iluminaci různých prvků a pokusy s ohněm. V pevnosti bylo hodně zajímavého o historii Olomouce, o lidském těle apod.

Po večeři jsme si při workshopu Zdeňka Hubáčka vyrobili létadla, která jsme pak pouštěli na chodbě.

V neděli jsme posnídali, rozloučili se s novými kamarády a pospíchali na vlak domů. Plni dojmů jsme se v pořádku vrátili rodičům.

vedoucí KMD Kyjov II., Mgr. Jitka Režňáková

Fotogalerie


10. debrujárské vánoční dílny v Kyjově
1. prosince 2018 se v budově ZŠ J. A. Komenského na Seifertově náměstí od 9 hodin konaly další Debrujárské vánoční dílny.

Asi 150 návštěvníkům se věnovali vedoucí kroužků Malých debrujárů a jejich pomocníci.

Vedoucí kroužku pro 1. - 3. třídu, paní učitelka Eva Pavlasová s dětmi zdobila perníčky. Vedoucí kroužku pro 4. a 5. třídu, paní učitelka Martina Kůřilová pomáhala dětem i dospělým s technikou enkaustika, kdy pomocí žehličky nanášeli voskovky na lesklý papír a pak dotvořili přáníčka. Dále si pod vedením kluků (osmáků) vyráběli andělíčky z kalíšků od kávy. Vedoucí kroužku pro 2. stupeň, paní učitelka Jitka Režňáková vysvětlovala výrobu andělíčka a hvězd z korálků, debrujárky (šesťačky a sedmačky) pomáhaly s výrobou svícnů z ořechových skořápek a krušpánku. Poslední dílnu – výrobu čepiček z vlny a ruličky toaletního papíru ovládly dívky (deváťačky).

Nejvíce na našich dílnách děti zaujaly debrujárské pokusy. Hádaly, proč se oloupaná mandarinka ponoří do vody hlouběji než mandarinka neoloupaná, nafukovaly rukavici oxidem uhličitým, hledaly těžiště apod.

Moc děkujeme našim pomocnicím a pomocníkům, hlavně Lucii Paulíčkové, bez které si naše dílny neumíme představit.

Fotogalerie


KMD při ZŠ J. A. Komenského v Kyjově na celorepublikovém setkání Mladý vědec 2018 v Uherském Brodu
Více o setkání zde.

Fotogalerie


9. debrujárské vánoční dílny a seznámení s kampaní Jídlo a svět
V sobotu 9. prosince se opět konaly v budově na Seifertově náměstí od 9 do 15 hodin Debrujárské vánoční dílny. Vedoucí kroužků Malých debrujárů z Kyjova a ze Žarošic tradičně připravují pro děti i dospělé v předvánočním čase tvořivé dílničky - s paní učitelkou Evou Pavlasovou si zdobili perníčky, s paní učitekou Marcelou Kobzinkovou vyráběli z pedigu rybičku nebo hvězdu, s paní učitelkou Martinou Kůřilovou vyráběli z kávových kalíšků andělíčky a technikou enkaustika krásná přáníčka, s paní učitelkou Jitkou Režňákovou navlékali korálky na náramky a vyráběli z barevných papírů taštičky na dárky.

Tentokrát se k nám přidaly i dívky z Ekoparlamentu, protože chtěly seznámit rodiče a veřejnost s účastí našich žáků v kampani Jídlo a svět. V rámci této kampaně by žáci chtěli upozornit na to, že dovážíme zbytečně mnoho potravin z dalekých zemí a potraviny vypěstované v našem regionu téměř nekupujeme. Za peníze získané z kampaně jsme nakoupili sušené ovoce ze Žeravic a bio-čaje ze Sonnentoru z Čejkovic, které jsme návštěvníkům rozdávali.

Vedoucí kroužků Malých debrujárů děkují za pomoc všem dívkám, které pomáhaly, především naší bývalé žákyni a brzy již kolegyni Lucii Paulíčkové.

Fotogalerie


Pohár vědy – Polaris 2017
Debrujáři ze 2. stupně se koncem kalendářního roku 2016 dohodli, že se zúčastní mezinárodního korespondenčního kola soutěže pořádané Asociací malých debrujárů.

Po čtyři měsíce plnili úkoly a včas odesílali řešení. Dozvěděli se plno zajímavých informací o vesmíru, o hvězdách a souhvězdích, o metodách meteorologie. Museli zapojit svoji kreativitu, poté vyhledávali informace a zkoumali, nakonec prováděli pokusy.  Po odeslání měsíčního úkolu netrpělivě čekali na bodové hodnocení svých řešení.

Přesto, že se nedostali do finále soutěže, určitě si účast užili.

vedoucí kroužku Mgr. Jitka Režňáková

1. kolo leden: Zadání - řešení

2. kolo leden: Zadání - řešení

3. kolo leden: Zadání - řešení

4. kolo leden: Zadání - řešení


Vánoční strom pro zvířátka
Ve středu 14. prosince 2016 nazdobili debrujáři z druhého stupně tradičně Vánoční strom pro zvířátka. Lojové koule, slunečnicová semínka a burské ořechy navázali provázkem na jabloně ve školní zahradě, aby ptáčci v zimě netrpěli hladem.

Mgr. Jitka Režňáková
Fotogalerie


8. debrujárské vánoční dílny v Kyjově
V sobotu 3. prosince pořádaly od 9 do 15 hodin vedoucí Malých debrujárů z Kyjova už poosmé v ZŠ J. A. Komenského Debrujárské vánoční dílny. V kuchyňce si děti i dospělí nazdobili perníčky, dále vyráběli sněhuláka z ponožky, naplněného rýží a přání technikou enkaustika. V další dílně vznikali sněhuláčci s cylindrem a čertíci z kapslí od kávy. Nakonec vyšívali lesklou přízí vánoční hvězdu nebo vyráběli svícen s červenobílými srdíčky. Všem se debrujárské vánoční tvoření pod vedením vedoucích kroužků Malých debrujárů: Evy Pavlasové, Martiny Kůřilové a Jitky Režňákové moc líbilo. Dále děkujeme za pomoc Tomáši Kůřilovi, Lucii Paulíčkové a debrujárům ze 7., 8. a 9. ročníku.

Fotogalerie


Ve středu 16. prosince při poslední předvánoční schůzce Malí debrujáři z 2. stupně ozdobili jabloň u školy lojovými koulemi. Po měsíci vidíme, že jsou síťky od koulí se semínky prázdné a to znamená, že tuto zimu mají naši ptáčci větší hlad, než v předešlých letech. Doplníme jim zásoby.


7. debrujárské vánoční dílny v Kyjově
Vedoucí klubů Malých debrujárů v naší škole: Mgr. Jitka Režňáková, Mgr. Eva Pavlasová a Mgr. Martina Kůřilová a vedoucí klubů Malých debrujárů při ZŠ a MŠ Žarošice – Mgr. Marcela Kobzinková a Bc. Jiří Kobzinek uspořádali v soboru 5. prosince v budově ZŠ J. A. Komenského na Seifertově od 9 do 14 hodin už posedmé Debrujárskou vánoční dílnu. Svým vedoucím pomáhala desítka debrujárů z druhého stupně, velkou oporou byla bývalá žákyně Lucie Paulíčková. Společně připravili pro děti i dospělé 6 různých dílniček: zdobili perníkový svícen a perníčky, vyráběli svítícího šiškáčka, balíčky koupelové soli, přání technikou enkaustika, stromeček z přírodnin a knoflíčků či andělíčky na špejli. Pro zvídavé děti si debrujáři připravili několik pokusů. Akce se zúčastnilo 115 dětí a přišlo se podívat asi 50 dospělých.

vedoucí KMD Jitka Režňáková
Fotogalerie


Malí debrujáři zasadili lípu a oskeruši
U příležitosti 97. výročí vzniku samostatného československého státu Malí debrujáři společně s dětmi ze základních škol v Kostelci, Moravanech, Bohuslavicích a speciální školy v Kyjově zasadili lípu a oskeruši na pomezí Kostelce a Čeložnic. Akce se uskutečnila v úterý 27. října, všichni účastníci se pěšky dostavili na místo srazu. Zde nás přivítala hlavní organizátorka paní Zuzana Veverková, připomněla a vysvětlila dětem význam 28. října. Přítomní pedagogové na místě vytvořili sbor moravských učitelů a společně s dětmi si zazpívali československou hymnu, slovenskou část děti neznaly. Poté se většina dětí rozeběhla po poli se svými draky a za větrného počasí vypukla drakiáda. Debrujáři jako nejstarší z dětí hloubili jámy pro zasazení stromů. Děti, které právě nepouštěly draky, mohly navlékat náhrdelník z šípků nebo skládat vlaštovku z papíru. Všichni si na ohni opekli špekáčky. Stromy jsme úspěšně zasadili, dokonce se ukázalo slunce, které nám svítilo na cestu do školy. V tomto školním roce to byla první akce kroužku Malých debrujárů a z nové sestavy dětí se stala dobrá parta.

vedoucí Mgr. Jitka Režňáková
Fotogalerie


Debrujárské odpoledne na Boršovských lúkách
Ve středu 17. června se vydala parta debrujárů na „Výlet za odměnu“. Na Boršovských lúkách na nás čekala opět paní Veverková. Ukázala nám, jak rozdělávají s dětmi z Lesní školky oheň v hliněné peci a společně jsme  připravili těsto na pizzu. Zatímco někteří z nás vařili, ostatní hrabali seno a dávali ho do kupy, pak jsme se vystřídali. Čas venku moc rychle utíkal, my jsme sklidili seno, pojedli výbornou pizzu a utíkali na autobus.

Vedoucí: Mgr. Jitka Režňáková, 6 debrujárů
Fotogalerie


Kyjovští debrujáři šli za súsedama
„Ideme za súsedama mezi rolama“, tak se jmenuje projekt, v rámci kterého se u příležitosti Dne Země 28. dubna sešly děti ze ZŠ Kostelec, Moravany, Bohuslavice, Za Humny a debrujáři ze ZŠ J. A. Komenského z Kyjova. Na pomezí Kostelce a Čeložnic se dostaly děti různě, většinou pěšky nebo na kole. Zuzana Veverková, autorka projektu, uvítala účastníky na místě, kde stával křížek, který se za peníze z projektu rekonstruuje. Popřála nám plno příjemných zážitků při aktivitách, které jsme si naplánovali na tento den. 8 skupin dětí postupně absolvovalo 8 stanovišť:

  1. otázky o krajině, setkání a obcích,

  1. otázky z přírodovědy,

  2. práce s mapou a buzolou,

  3. Krakatau – sopka,

  4. tlučení špačků,

  5. cvrnkání kuliček,

  6. hračky z odpadků – telefon, soví píšťalka, píšťalka z brčka,

  7. octové rakety.

Deváté stanoviště bylo ohniště, kde si postupně všech 168 dětí opeklo špekáček a při kytaře zazpívalo několik písníček. Protože se naše aktivity konaly na hřišti, tak si kluci zakopali do balónu. Naše první setkání víc než naplnilo očekávání a mohli jsme se rozloučit s novými přáteli a vydat se na 6 km dlouhou cestu domů do Kyjova.

Mgr. Jitka Režňáková, 15 debrujárů
Fotogalerie


Bambiriáda v Kyjově podruhé
23. a 24. května žilo město Kyjov Bambiriádou. Po loňské rozpačité premiéře nám letos vyšlo počasí a veřejnost se ve velkém počtu přišla podívat na různá vystoupení kroužků Domů dětí, na aktivity Dobrovolných hasičů, stánek Mladých chovatelů, vojenskou techniku a v neposlední řadě na stánek Malých debrujárů. V pátek jsme si užili sluníčka a větru, na stánku se představily slečny z Nesovic se svojí vedoucí Lenkou Reškovou a kyjovští debrujáři z druhého stupně s vedoucí Jitkou Režňákovou. Návštěvníci řešili různé dřevěné hlavolamy, vyráběli si píšťalku z brčka či nafukovali rukavici. Malé děti si na prstíku odnášely vážku. V sobotu nastoupili malí kyjovští debrujáři z prvního stupně s vedoucí Evou Pavlasovou a debrujáři ze Žarošic s paní Petrou Menšíkovou (na fotografii s kyjovským starostou Františkem Luklem). Děti točili nosičem vody tak, aby vodu nevylily, balily se do kouzelné složky, pozorovali různé živočichy pod zvětšovacím sklem. Po oba dny bylo v našem stánku plno pokusů a hlavolamů a byli jsme plynule zaměstnáni.

vedoucí KMD Jitka Režňáková
Fotogalerie


Debrujáři z Kyjova a Blatnice poznávali Anglii
Debrujárský zájezd za poznáním se konal od středy 30. dubna do neděle 4. května. Na naší cestě po Cambridge a leteckém muzeu v Duxfordu nás provázelo „anglické počasí“. Letecké muzeum nadchlo úplně všechny. Horší to bylo navečer s ubytováváním v F1 na okraji Londýna. Přes velkou snahu naší průvodkyně, paní učitelky Jitky Kubicové, nás jeden úplně pohodový pán ubytovával skoro 2 hodiny (vůbec mu nevadilo, že dává kartu k pokoji, kde je třeba naťukat kód a naopak), černý humor nás neopouštěl. Další den ráno jsme, plni elánu vyrazili do Science muzea. Mimo množství hezkých expozic na nás čekalo převapení: jedna ze šesťaček zapomněla foťák na lavičce, kde jsme svačili. Hned běžela zpátky s tím, že už je ztracený. Na místě foťák už nebyl. Doběhla za skupinou a chtěla proplakat zbytek zájezdu. Deváťačka Veronika se zajímala, jestli se byla někde zeptat a společně se šly zeptat do informací. Foťák byl uložen v informacích a čekal na majitelku! Jako podle kopíráku se situace opakovala následující den v kavárně, kde jiná slečna zapomněla peněženku. Peněženka na ni čekala za prodejním pultem. V Anglii jsme viděli a zažili hodně zajímavého, ale nejpodstatnější bylo, že vznikla nová přátelství mezi dětmi z Kyjova a Blatnice.

Vedoucí zájezdu: Mgr. Jitka Režňáková, další dozor: Mgr. Pavlína Hebnarová
Prezentace


Kyjovská padesátka poprvé s debrujárskými pokusy
26. dubna se konal už 40. ročník Kyjovské padesátky. Na Zavadilce se konají soutěže pro děti pořádané Domem dětí. Letos se k nim přidali i Malí debrujáři z Kyjova. Děti i dospělí si vyráběli „Brkátko“ z brčka, bouchali Octové rakety a nejmenší si na prstíku odnášeli Vážku. Všem se to moc líbilo a my se těšíme na další ročník oblíbeného pochodu.

Mgr. Jitka Režňáková
Fotogalerie


Debrujáři z Kyjova vyrazili na Ledovou Prahu
V pátek (31. ledna) ráno ve 4.55 h jsme 9 dětí a vedoucí kroužku Malých debrujárů, paní učitelka Režňáková, odjeli z Kyjova vlakem „loudalem“ do Brna. Následně jsme nastoupili do Brněnského draka, kterým jsme dojeli na hlavní nádraží v Praze. Vlak byl hezky upravený, čistý a nebyl přeplněný. V každém kupé byl ale nepoužitelný odpadkový koš, poněvadž na něm bylo znázorněno, že se do něj mohou vyhazovat pouze kružnice, čtverce a trojúhelníky. V 9.21 h jsme dorazili na hlavní nádraží, kde jsme si uschovali zavazadla. Obdrželi jsme kartičku se seznamem volných či zlevněných vstupů do muzeí v rámci akce Ledová Praha. Zamířili jsme na „Kulaťák“, kde jsme si každoročně při Vánocích debrujárů užili adventních trhů, žádné trhy nebyly, asi to bylo tím, že bylo měsíc po adventu. Vypravili jsme se na nedaleké ČVUT, stavební fakultu, kde nás v laboratoři, zabývající se vodním hospodářstvím, naučili měřit a počítat průtok vody vodními toky. Odnesli jsme si varování před silou vody a drobné dárkové předměty. Po skončení exkurze v ČVUT jsme se vydali do centra, kde jsme se kochali výhledem na Staré město, prošli jsme se po Karlově mostě, přilehlou Kampou a pomalu jsme mířili na Matematicko-fyzikální fakultu v Tróji. Zde nás přivítal docent Drozd se svou asistentkou Martinkou, předvedli nám zajímavé pokusy. Poté jsme si vyzvedli věci z úschovny a metrem a autobusem jsme se dopravili do ZŠ Břečťanová. Po vydatné večeři ve školní jídelně jsme si společně s debrujáry z různých míst republiky předváděli pokusy a řešili různé hlavolamy. Po únavném dni jsme se rádi uložili do spacáků a spokojeně usnuli ve třídě školy.
V sobotu (1. února) jsme se po snídani vypravili na Staroměstskou radnici. Paní průvodkyně nás poutavě informovala o historii znaků města Prahy, provedla nás sály radnice i podzemím. Vystoupali jsme na věž radnice, odkud byl pěkný výhled. Po obědě jsme se vydali na Žižkov k památníku Jana Žižky na Vítkově a vyjeli výtahem na střechu památníku. Pod památníkem jsme se rádi zdrželi v Muzeu armády. Užili jsme si historického centra i obchodního domu na Flóře. Po večeři jsme hráli hry.
V neděli (2. února) ráno jsme po sobě uklidili třídu, v 10 hodin jsme nastoupili do autobusu Student Agency a rozloučili se s hlavním městem. V Brně jsme se přesunuli na vlakové nádraží, odkud jsme odjeli "spěšňákem" do Kyjova. V Praze se nám líbilo, viděli jsme zajímavé pokusy a seznámili se s novými kamarády.

Vitalij Karnatov a Radek Balžanka, debrujáři z 9. C
Fotogalerie5. Debrujárské vánoční dílny v Kyjově
V neděli 8. prosince se po roce otevřely dveře ZŠ J. A. Komenského v Kyjově veřejnosti. Vánočních dílen pořádaných vedoucími Malých debrujárů z Kyjova a ze Žarošic se zúčastnilo 74 dětí a 48 dospělých. S vedoucí Evou Pavlasovou si v kuchyňce nazdobili perníčky, s vedoucí Martinou Kůřilovou si vyrobili svícen – anděla, sádrový svícen – rybu a přání technikou enkaustika. S vedoucí Marcelou Kobzinkovou vyráběli překvapení - anděla z borové šišky a jmenovky k dárkům. Nejdéle se zdrželi u vedoucí Jitky Režňákové při výrobě korálkových náramků, korálkových ozdob na stromek a opět anděla, tentokrát z drátu. Dospělí i děti si návštěvu debrujárských dílen náležitě užili a nejednou jsme slyšeli slova chvály a díků, že jsme obětovali neděli a pomohli dětem vyrobit vánoční dárky.

vedoucí KMD Jitka Režňáková
Fotogalerie


 Pozvánka


Bambiriáda v Kyjově
24. a 25. května se uskutečnila v Kyjově poprvé Bambiriáda = přehlídka činnosti dětských organizací. Představily se kroužky Domů dětí, sportovně zaměřené oddíly, malí hasiči a v neposlední řadě také Malí debrujáři, kterých jenom v Kyjově pracují 3 kluby. V pátek se předvedli debrujáři s vedoucí Martinou Kůřilovou, nejvíce zaujali obecenstvo výrobou sloní pasty. V sobotu od rána pršelo, ale i přesto jsme akci nevzdali. Uvítali jsme posilu v podobě debrujárů ze Žarošic. Hlavním tahákem v sobotu byly rakety – děti nadšeně skákaly na PET láhev nebo se dívaly na let octové rakety. Přišli rodiče s dětmi, při skládání krychle či věšení 7 hřebíků na 1 hřebík se pobavili i dospělí. Po poledni vykouklo sluníčko, a tak jsme mohli sledovat exhibici letu modelu letadla.

Mgr. Jitka Režňáková
Fotogalerie


4. Debrujárské vánoční dílny v Kyjově
V sobotu 8. prosince 2012 v 9 hodin se otevřely dveře našeho 1. stupně. Přicházeli sem děti i dospělí. Někteří si vyrobili stromek z mašliček a korálků, natřeli a ozdobili sádrový svícen, dřevěný stojánek – sobíka, jiní nažehlovali přání technikou enkaustika, zdobili vánoční perníčky či vyrobili náramek z paměťového drátku a korálek. Debrujáři předvedli využití PET lahví k výrobě ozdob. Rádi jsme přivítali i děti z klubu z Bílovic s vedoucí Martinou Křičkovou. Všichni účastníci dílen si odnášeli dárečky pro své blízké.

Na další dílny se těší vedoucí klubů Malých debrujárů ze Žarošic: Marcela Kobzinková, z Kyjova: Martina Kůřilová, Eva Pavlasová a Jitka Režňáková.

Fotogalerie


72 hodin
Tří dnů dobrovolnických aktivit v celé ČR (12. – 14. října) se zúčastnil v sobotu 13. října také klub Malých debrujárů při ZŠ J. A. Komenského v Kyjově. Debrujáři loni v listopadu zasadili na pomezí Kostelce a Čeložnic lípu sv. Anežky České. Téměř po roce se vydali uklidit okolí svojí lípy, vytrhali vysokou trávu a upravili okolí. Po poledni se vraceli zpět do Kyjova, podél cesty kolem vinohradů ještě nasbírali pytel odpadků. Pracovali jenom ve trojici, ale zato s vervou, krásné počasí jim bylo dokonalou kulisou. Vedoucí kroužku Jitka Režňáková chválí Vojtu Hnilicu a Martina Kvardu.

Fotogalerie


Finále debrujárské soutěže KOUMES 2012 – Pohár vědy v Litomyšli
Náš klub Malých debrujárů se účastnil od února do června korespondenčních kola celorepublikové soutěže KOUMES 2012. Po odeslání všech řešení a badatelského deníku jsme čekali, zda jsme dost dobří a vyberou nás do podzimního finále. Naše přání se vyplnilo, a tak se 21. – 23. září vypravila čtveřice soutěžících se svou vedoucí na finále soutěže do Litomyšle. Ubytování jsme byli v ZŠ Masarykově ve třídě na své karimatce, ve spacáku.

  1. část soutěže: představili jsme se pokřikem ve vlastnoručně vyrobených tričkách, předvedli jsme vlajku a logo. Poté jsme předvedli a vysvětli pokus „ Destrukce láhve“.
  2. část soutěže: v sobotu jsme u stolku uváděli do provozu naše gumičkové vozítko, zájemcům vysvětlovali náš včerejší pokus a trpělivě odpovídali na otázky hodnotících vedoucích. V neposlední řadě byl hodnocen badatelský deník.Odpoledne nás neodradil občasný déšť od poznávání města. V rámci soutěžních úkolů jsme navštívili Portmoneum, Červenou věž (u ní jsme na čas zatloukali hřebíky), na náměstí nás zaujala stavba „neviditelné věže“ a Český loket. Při hledání odpovědí jsme se dozvěděli, že Magdalena Dobromila Rettigová zde vydala roku 1844 svou „Dobrou kuchařku“. V zámeckém sklepení jsme se pokusili pomocí 4 zrcadel zlomit paprsek laseru a posvítit na konkrétní sochu.Po slavnostním vyhlášení výsledků jsme si užili kulturní program, opět jsme soutěžili, tentokrát v rozsednutí nafukovacího balónku, v papírové bitvě, apod.

Po příjemně strávených dnech a po navázání mnoha přátelství s debrujáry z celé republiky jsme se v neděli vrátili domů.

Tereza Novotná, Romana Durajová, Simona Holečková, Filip Kratochvíl a vedoucí J. Režňáková
Fotogalerie


  

Bambiriáda v Ivančicích – 25. května 2012
V pátek 25. května se vydalo 9 debrujárů z Kyjova na Bambiriádu do Ivančic. Po 2 hodinách cestování se konečně dotrmáceli na místo a mohli se pustit do práce. Připravili si hlavně výrobky z papíru zaměřené na těžiště: vážku, ptáčka, panáčka, motýla. Malé děti si mohli vyrobit šplhajícího sloníka, větší třeba píšťalku ze zavařovacího víčka nebo si vyluštit hlavolamy s krychlemi. Všem se pak líbila octová raketa, kterou mohli sami odpálit. Jenom nám bylo trošku líto, že Bambiriáda se už 2. rok nekoná v Brně (Lužánky, Kraví hora), protože v Ivančicích byla na malém prostoru a přišlo se na ni podívat podstatně méně lidí.

Gestor: Jitka Režňáková, 8 debrujárů
Fotogalerie


 

Kyjovští debrujáři poznávali o velikonočních prázdninách Paříž
Ve středu 4. dubna v poledne odjížděla skupina 16 žáků ZŠ J. A. Komenského z Kyjova pod vedením paní učitelky Jitky Režňákové, 15 žáků ZŠ Blatnice s paní učitelkou Jitkou Kubicovou, 3 dětí z Brna a 12 dospěláků na program Asociace Malých debrujárů „Cestování za vědou“ do Paříže.  Cesta jim utekla jako voda, a tak již ve 3 hodiny ráno si rozespalí účastníci zájezdu prohlédli katedrálu v Remeši a pokračovali do cíle své cesty. V Paříži strávili 3 dny a dvě noci, navštívili hodně památek, ale také Palác objevů. V paláci objevů sice nerozuměli francouzskému výkladu, ale principy elektrostatiky jim byly blízké, účastnili se fyzikálního cirkusu nebo odhalovali záhady o dinosaurech či vesmírných tělesech. V Louvru nevynechali prohlídku Mony Lisy, Sedícího písaře, a především oddělení Egypta se sarkofágy, mumiemi a sfingami. Noci trávili v F1 v nedalekém městečku Linas. Nemohly chybět ani drobné nákupy a smlouvání o ceně s prodejci. Důkladně prozkoumali Vítězný oblouk i moderní čtvrť Défence se zajímavými budovami plnými kanceláří a obchodů. Výlet provázelo chladné počasí, ale ani to je neodradilo od pěšího výstupu do 2. patra Eiffelovy věže, která se s nimi v sobotu večer loučila svítící a v celou hodinu blikající. Debrujáři si odváželi plno dojmů a nová přátelství se žáky z Blatnice a Brna.

Fotogalerie


 

Vánoce debrujárů v Praze - 2011
Ve čtvrtek 8. prosince ráno vyjelo 13 debrujárů z 2. stupně naší školy na „Vánoce debrujárů do Prahy“. Na tuto akci jsme byli pozváni za odměnu za celoroční práci v kroužku a za úspěšné plnění úkolů soutěže MUDRC 2011. Po příjezdu do Prahy jsme si uložili věci do úschovny a vyrazili do Národního muzea. Jeho budova je v rekonstrukci, ale navštívili jsme náhradní prostory, ve kterých jsme našli výstavu zaměřenou na vynálezce a jejich vynálezy, výstavu motýlů. Poté jsme si vyzvedli zavazadla a rozjeli se metrem a autobusem do Zahradního Města, zde se nachází ZŠ Břečťanová, kde jsme se ubytovali. Ve školní jídelně jsme povečeřeli a připravili si svoje pokusy, které jsme po slavnostním zahájení převáděli debrujárům z různých míst naší země a hostům z Alžíru, Bulharska, Turecka, Itálie a Francie. Líbil se náš pokus s nahříváním plechovek i vánočně zaměřené vyrábění přání technikou enkaustika, či výroba hvězd z papíru. Po práci následoval odpočinek.

V pátek 9. prosince jsme posnídali a hned vyrazili do města, dopoledne jsme navštívili Vodohospodářskou fakultu ČVUT, kde nám páni inženýři předvedli modely přehrady Orlík a dalších projektů, které jsou nezbytné pro výstavbu vodních děl u nás. Opět jsme viděli využití fyzikálních zákonů v praxi.  Potom jsme se rozjeli na Staroměstské náměstí, orloj nám připomněl čas oběda. Pojedli jsme v České kuchyni. Odpoledne nám částečně zaplnila návštěva Matematicko-fyzikální fakulty Karlovy univerzity, kam nás tradičně zve docent Drozd na své zábavné pokusy. Plni dojmů jsme se přemístili metrem na stanici Malostranská a soumrakem se vydali směrem ke Karlovu mostu, prohlédli jsme si nasvícené vodní kolo Čertovky, kde se točil film o chobotničkách. Přešli jsme Karlův most a pomalu jsme se už podruhé dostali na Staroměstské náměstí, tentokrát bylo nasvícené, plné lidí a vůní. Po krátkém rozchodu jsme se sešli všichni a včas, nikdo se ani na chvíli neztratil. A už byl čas na zpáteční cestu do školy, kde nás čekala vydatná večeře a spánek.

V sobotu 10. prosince po snídani jsme sbalili svoje karimatky a spacáky, našli ztracené drobnosti a pouklízeli třídu, která byla naším domovem. Rozloučili jsme se s přáteli a vypravili se na Vyšehrad a do Flóry, tady jsme nakoupili dárky pod stromeček pro své blízké. Po poledni jsme vyjeli rychlíkem z Hlavního nádraží k domovu, přestoupili jsme v Brně a v 16.30 h už nás vítali rodiče v Kyjově. Vánoce debrujárů skončily, někteří z nás už se těší na ty příští. Mgr. Jitka Režňáková a debrujáři

FotogalerieKyjovští debrujáři se zúčastnili projektu Zasaď strom Anežky České
Malí debrujáři z Kyjova se zajímají o přírodu kolem nás, a proto využili nabídky zúčastnit se projektu, pořádaného Českou radou dětí a mládeže, Stromy Anežky České. Projekt připomíná 800 let od jejího narození. V České republice bylo v termínu 4. – 6. 11. 2011 vysázeno 100 svatoanežských lip. Kyjovští debrujáři vysázeli lípu v pátek 4. listopadu na pomezí Kostelce a Čeložnic u svatého kříže nedaleko Jasné hory. Počasí se nám nevydařilo, foukal studený vítr, ale to nás neodradilo. Vydatně nám pomohl pan ředitel Navrátil, oba páni školníci, pan místostarosta Kyjova Kuchař i paní starostka Kostelce Lochmanová. Děkujeme jim.

vedoucí kroužku Mgr. Jitka Režňáková

Fotogalerie
VideoreportážMUDRC 2011
17. ročník republikové soutěže Asociace malých debrujárů České republiky

V době podzimních prázdnin, ve dnech 27.10. – 30.10. ožilo frýdecké gymnázium nebývalým ruchem. Sešli se zde 123 účastníci celostátního finále soutěže MUDRC 2011, kterou už tradičně pořádá Asociace malých debrujárů (AMD ČR).

Celoroční soutěž je velkou inspirací pro činnost klubů. Ta letošní se jmenovala MUDRC 2011 abyla určena nejen pro KMD, ale třeba i pro žáky ze škol, kteří nejsou debrujáry, ale rádi by se do soutěže zapojili. Do jarní korespondenční části soutěže se zapojilo celkem 76 týmů z celé republiky. Po čtyřměsíčním zápolení v jednotlivých kolech bylo rozhodnuto – do finále pojede nejlepších 24 týmů.

Jednotlivé kluby ve Frýdku - Místku reprezentovaly čtyřčlenné týmy s vedoucím klubu. Naši školu zde reprezentovaly 4 dívky: Petra Jančová, Petra Slezáčková, Hana Vašulková a Tereza Novotná.  Na gymnáziu se všichni sešli ve čtvrtek odpoledne a pak už začal třídenní maratón soutěží. Hned večer debrujáři představili své pokusy se svíčkou a vytvořili i stín, který měl charakterizovat klub. Druhý den celé dopoledne prezentovali a obhajovali soutěžící své úkoly z jarní části soutěže – Deník badatele, sádrovou masku, debrujárský kalendář a zkoušecí stroj. Bylo krásné pozorovat nadšení nejen dětí, ale i celého hodnotitelského týmu, který uvedené discipliny bodoval. Před polednem všechny čekala ještě další disciplina – létání s horkovzdušným balónem na hřišti školy.

Odpoledne účastníky soutěže přijal na radnici primátor města a potom všechny čekala prohlídka frýdeckého zámku. Večer přišly na řadu další dvě discipliny – obrázek klubu namalovaný jedním tahem a chůze po žhavém uhlí (naše vedoucí šla jako druhá).

Soutěž pokračovala i v sobotu dopoledne, tentokrát ale v Ostravě na výstavě TOP SECRET, kterou získala Ostrava z plzeňské Techmánie. Každý tým si nejen mohl prohlédnout tuto krásnou interaktivní výstavu, ale také musel vyřešit řadu úkolů spojenou právě s daným námětem.

Odpolední sobotní program patřil klubům a vycházkám do okolí Frýdku-Místku. My jsme navštívily Aquapark v Olešné. Každý se už ale těšil na závěrečné vyhodnocení, které bylo plánováno na večer.

A bylo to tady. Po slavnostních úvodních proslovech začalo závěrečné vyhlašování vítězů. Zvítězili ale všichni, kdo přijeli, vždyť zvládnout tak náročnou soutěž vyžadovalo skutečně maximum sil.Naše dívky se neumístily na předních místech, ale nasbíraly nové zkušenosti, navázaly nová přátelství.

Všichni účastníci obdrželi krásné odměny a trička, kluby dostaly nádherné plakety a další drobné pozornosti. Putovní pohár si za své výkony odvážel KMD Stříbrujáři do Stříbra.

Soutěž splnila svůj účel. Děti si po celou dobu, včetně korespondenční části, neustále kladly otázky, zkoumaly a pozorovaly. Obrovské poděkování patří nejen AMD ČR v čele s Petrem Zapletalem, ale především organizátorovi celé soutěže, Liborovi Lepíkovi, z frýdeckého gymnázia, který udělal pro soutěž se svým týmem debrujárů skutečně maximum. Děkujeme.     

Fotogalerie

Za kyjovské debrujáry Mgr. Jitka Režňáková


Kyjovští debrujáři na výstavě v Brně
V sobotu 2. dubna se vypravilo 9 dětí se svou vedoucí z klubu Malých debrujárů z Kyjova na interaktivní výstavu 60 exponátů IQ parku Liberec v Brně na Staré radnici. Zkoušeli jsme udržet rovnováhu na různých udělátkách, nejníže v předklonu dosáhla naše vedoucí, největší sílu naměřil přístroj osmačce Pavle. Poskládali jsme si vnitřnosti lidského těla a důkladně se vyřádili. V příštím školním roce se určitě vypravíme do IQ parku v Liberci. Vedle Staré radnice jsme si prohlédli „brněnského draka a kolo“, na Náměstí svobody jsme v 11 hodin sledovali zvonkohru a pak jsme viděli a vyfotili skleněnou kuličku, která denně v 11 h z chronometru vypadne. Tento měřič času nám nepřipadá praktický ani hezký, ale je to brněnská atrakce. Pak už došlo na nezbytnou návštěvu Vaňkovky a odpoledne jsme ujížděli vlakem zpět do Kyjova. Výlet se nám líbil.

Fotogalerie


2. debrujárské Vánoční dílny v Kyjově
Vedoucí klubů Malých debrujárů z Kyjova (Jitka Režňáková, Martina Kůřilová a Eva Pavlasová), ze Žarošic (Marcela Kobzinková) a z Brna (Jakub Režňák) připravili pro veřejnost Vánoční dílnu, dílna se konala v sobotu 27. listopadu od 9 do 15 hodin v budově ZŠ J. A. Komenkého na Seifertově náměstí. Děti si zdobily bílkovým sněhem perníčky, ze sádry vyráběly svícny, sádrové odlitky použily také na obrázky na zeď. Svoji šikovnost vyzkoušely při výrobě ozdob z lýka nebo drátovaných korálkových ozdob. Malým se nejvíce líbil zvoneček z květináčků a ozdoba z barevných štětečků. Všichni návštěvníci dílny si vyrobili přání technikou enkaustika. 77 dětem a jejich dospělému doprovodu se věnovali nejenom vedoucí klubů, ale přišly nám pomoci také bývalé žákyně (Lucka, Karolína, Romana, Anička), současné žákyně (Pavla, Simona, Adéla, Terezka, Karolína, Peťka) a kluci (Tomáš, Michal, Vojta), patří jim náš dík. Těšíme se na příští setkání.

Fotogalerie


1. Alchymistická dílna
Na čtvrtek 7. října 2010 odpoledne si debrujáři z 2. stupně přípravili pro rodiče několik debrujárských pokusů, tuto akci nazvali Alchymistická dílna. Děti předvedly pokusy: Nehořící kapesník (bavlněný kapesník namočili do směsi vody a lihu a zapálili, kapesník hořel, ale neshořel), Faraónovy hady (popel, ze kterého po zapálení rostou hadi), Svíčka nezhasne, Cukr hoří a nakonec uhasili plamen svíčky oxidem uhličitým, který si sami vyrobili. Tím dokázali, že plyny se dají přelévat. Naše 1. Alchymistická dílna netrvala dlouho, ale snad se líbila.

Fotogalerie


Vánoce debrujárů v Praze - 2010
9. – 11. prosince 2010 se 9 žáků z 2. stupně zúčastnilo Vánoc debrujárů v Praze. Ve čtvrtek po příjezdu do Prahy si uložili tašky do úschovny a metrem se přepravili na Vyšehrad, na hřbitově Slavín se zájmem vyhledávali hroby známých osobností. Poté se přesunuli do ZŠ Břečťanová v Zahradním městě, která se stala jejich dočasným domovem.
Tady povečeřeli a společně s debrujáry z celé republiky si navzájem předvedli pokusy, které si na tuto akci připravili. U toho ochutnávali vánoční cukroví, co jim přibalily jejich maminky.
V pátek posnídali a vyrazili do města, podívali se do nové knihovny ČVUT, navštívili laboratoře Elektrotechnické fakulty ČVUT, kde viděli velké elektrické výboje. Poobědvali v České kuchyni na Havelském náměstí, prohlédli si orloj a Staroměstské náměstí. Pak už se přepravili do Tróje na Matematicko-fyzikální fakultu Karlovy univerzity. Zde shlédli zajímavé pokusy docenta Drozda, dokonce byli jeho zdatnými pomocníky. Autobusem a metrem se dopravili na Malostranské náměstí, odtud pěšky přes Karlův most, stmívající se a rozsvícenou Prahou na Staroměstské náměstí ke stromu a stánkům. Po drobných nákupech v chladném počasí se těšili zpátky do školy, kde ocenili dobrou večeři (paní kuchařky zase ocenily, že naše děti umí poděkovat za jídlo).
V sobotu děti posnídali, sbalili si věci a uklidili třídu. Těžké tašky odvezli na nádraží do úschovny a přesunuli se na Flóru, kde dokoupili vánoční dárky a jídlo na cestu. Vlakem se dostali do Brna a posledním přetopeným vlakem do Kyjova. Cesta zpět nebyla bez útrap, ale všichni se těšili se domů. 


VÁNOČNÍ DÍLNY DEBRUJÁRŮ
V sobotu 21. listopadu 2009 se konaly na 1. stupni ZŠ J. A. Komenského vánoční dílny pro všechny jihomoravské debrujáry i nedebrujáry. Na sedmi stanovištích si mohli děti i dospělí nazdobit perníčky, vyrobit vánoční ozdoby z alobalu a z drátků, svícny z plechovky, vánoční přáníčka technikou enkaustika, uplést adventní věnečky z papíru nebo vyrobit si medvídky z oříšků. Všechny materiály na zhotovení pěkných dárků pro rodiče nebo kamarády jsou lehce dostupné. Vesměs se jedná o odpad, který by skončil v odpadkovém koši. Právě tímto využitím odpadového materiálu se snažíme děti vychovávat k pěknému vztahu k přírodě. Řídíme se heslem: „Debrujár si vždy ví rady!“


DEBRUJÁŘI PŘEDŠKOLÁKŮM
Úterý 3. listopadu 2009 předvedli naši malí debrujáři krátké představení pro své budoucí spolužáky v rámci projektu Půjdeme do školy. Děti byly zpočátku ostýchavé, ale nakonec vtáhly do hry i své rodiče. Vyzkoušely si prolézt pohlednicí, poskládat vzorně tričko, bezchybně projet dráhu před zrcadlem, nakreslit si obrázek tak, aby jej viděl jen ten, komu je určen, nebo se pokusily roztočit kelímek naplněný vodou či roztočit dvě kuličky tak, aby se dostala každá do otvorů naproti sobě. Že jde o zákon setrvačnosti se malí debrujáři dozví až v hodině fyziky, ale je důležité u malých dětí vypěstovat zájem o přírodní vědy. A to je hlavním záměrem nás vedoucích kroužku Malí debrujáři.


DNY MUZEÍ V PRAZE
13. května 2009 vyjelo s p. uč. Režňákovou 7 debrujárů z 2. stupně reprezentovat Kyjov do Prahy. V Praze jsme byli ubytovaní na vysokoškolských kolejích v Petřinách na Bílé hoře. Odsud jsme vyrazili na prohlídku okolí Pražského hradu a na Petřín, kde jsme zdolali rozhlednu. Z Petřína nás hřebenová lanovka svezla dolů a pěšky jsme se přemístili přes Karlův most na Staroměstské náměstí. Po náročném dnu a plni očekávání příštího jsme v ubytovně brzy usnuli.

Ve čtvrtek 14. května jsme po snídani vyrazili tramvají a metrem do Muzea hlavního města Prahy. Tady jsme si rozdělili úkoly s dalšími debrujáry z Uherského Ostrohu a z Prahy. Před plným sálem žáků základní školy, kteří nikdy neslyšeli o debrujárech a jejich pokusech, jsme předvedli, co umíme, případně se nám něco málo nepovedlo, jak to u pokusů bývá. Každá parta debrujárů měla nějaký pokus, který se moc líbil. My jsme sklidili aplaus za Faraonovi hady a nehořící kapesník, u obou pokusů používáme oheň (vždy dodržujeme pravidla bezpečnosti). Zbytek dne jsme pokračovali v prohlídce Prahy.

V pátek 15. května jsme si sbalili věci a vyrazili na Elektrotechnickou fakultu ČVUT, kde pro nás připravili zajímavé ukázky na velkých strojích pracujících s velmi vysokým napětím. Zaujal nás uměle vytvořený blesk, o kterém jsme se učili ve fyzice, někteří z nás pochopili rozdíl mezi napětím a proudem. S taškou dárků a mnoha zážitky jsme navečer přijeli domů do Kyjova.

Fotogalerie


Vánoce debrujárů v Praze
Ve čtvrtek 13. prosince vyrazila parta 8 debrujárů s p. uč. Režňákovou do Prahy, kam byli za celoroční práci klubu pozváni na akci Vánoce debrujárů. Cestovali vlakem, ubytováni byli už tradičně v ZŠ Břečťanová ve třídě na karimatce ve spacáku. Ve školní jídelně nejenom snídali a večeřeli, ale zde si také navzájem předváděli pokusy a ochutnávali přivezené cukroví s dalšími debrujáry z České i Slovenské republiky.Během tří dnů, které strávili v Praze, navštívili Matematicko-fyzikální fakultu Karlovy univerzity, kde jim doc. Drozd předvedl řadu pokusů, žáci 6. ročníku byli nadšeni důkazem Brownova pohybu, o kterém slyšeli v hodinách fyziky. Prohlédli si Vyšehrad a přilehlý hřbitov Slavín, kde hledali hroby známých osobností. V Národním muzeu je nejvíc zaujala expozice o stopách lidstva a oddělení zoologie. Všude je doprovázela vánoční výzdoba, nejvíce pak na Staroměstském náměstí. Prošli se po Karlově mostě, Nerudovou ulicí k Hradu, viděli Národní divadlo a další památky. Po dnech prožitých s kamarády se už těšili domů, kam docestovali v sobotu navečer.

Fotogalerie


I u nás na 1. stupni proběhnou vánoční dílny, a to v úterý 5. 12. Samozřejmě zde nebudou chybět ani naši malí debrujáři, kteří mají nachystané různé hlavolamy a hry.

Dne 25.11.2006 jsme se zúčastnili Vánočních debrujárských dílen v Brně.Vyrobili jsme si vánoční ozdoby z drátků a korálků, vyzkoušeli jsme si ubrouskovou techniku na květináče s vánoční tematikou. Naučili jsme se uhníst těsto na vizovické pečivo anebo obyčejnou skleničku proměnit v krásný barevný svícen. Příjemná atmosféra a ze všech stran znějící koledy nám připomněly blížící se nejkrásnější svátky v roce, kterými bezesporu Vánoce jsou. Do vlaku jsme nastupovali s dobrým pocitem, protože vezeme plno dárků pro své nejbližší, které jsme vyrobili sami!


Dne 9. listopadu jsme předváděli pokusy předškolákům, tedy dětem, kteří se teprve chystají ke vstupu na ZŠ.


14. narozeniny žabáka Beppo
Zvětšit do nového okna Klub malých debrujárů Nesovice nás pozval na netradiční oslavu 14. narozenin žabáka Beppo. Sraz účastníků byl v Nesovicích a odtud jsme odjeli do Vyškova. Ve Vyškově jsme navštívili Dinopark a zoopark. V Dinoparku jsou na ploše 3ha zobrazeny scény ze života druhohorních zvířat ve skutečných velikostech. Je zde také umístěno jedinečné 3D kino, kde se promítá cca osmiminutový film o vzniku Země a života na ní, film končí vznikem dinosaurů. ZOO-park je zaměřený především na chov primitivních i exotických druhů domácích a hospodářských zvířat. Děti byly nadšené „babiččiným dvorečkem“, kde si mohly nakrmit ovce, kozy, slepice, kačeny. Jen co jsme se trochu občerstvili, vydali jsme se na procházku po krásném starobylém biskupském městě Vyškově. Seznámili jsme se s pověstí o vzniku Vyškova a s některými památkami. To, jak jsme byli pozorní, jsme si ověřili v malém kvizu. Po zhodnocení kvizu jsme se přemístili do leteckého muzea. Některé exponáty představují současnou vojenskou techniku, ale jsou zde i vykopané části letounů havarovaných v průběhu 2.světové války. Výlet byl velmi zdařilý a dětem i nám dospělým se líbil!